Välgi

Välgi raamatukogu ajaloost

Tartumaa Keskraamatukogu andmetel asutati Välgi raamatukogu 1910. aastal. Algaastatel asunud raamatud Välgi Õigeusu Abikoolis, kus peeti lugemisi.

Koguteoses „Tartumaa“ räägitakse, et 1921. aastal asutati Rahvaraamatukogu Selts Elistvere- Välgi, liikmeid 45, varandust 200 raamatut. Mõned nendest raamatutest, varustatud seltsi pitsatiga, on säilinud.

Veel kirjutab raamat „Tartumaa“ 1922. aastal asutati kihelkonnas Välgi- Nõmme 4- kl. Algkool, kus asus ka raamatukogu. Raamatuid hoiti suures kapis ja lugejatele laenutamisega tegelesid õpetajad.  1949.aasta aruandes on kirjas: raamatukogu asub kooli ruumides on olemas kaartkataloog, päevik lugejate ja laenutuste arvestamiseks, lugeja registreerimiskaardid iga lugeja kohta, lugejate registreerimise ja ürituste vihik. Kolhoosides 2 rändkogu, kirjandust vahetatakse vajaduse järele. Raamatukogu on valmis SSOR- i aastapäevaks ja tööks talveperioodil. Ruumipuuduse tõttu kolis raamatukogu Nudi külla, Sepa tallu. Laenutamisega tegelesid nüüd raamatukoguhoidjad.

Raamatust „Tartumaa“ võib veel lugeda. Viimasel ajal on Välgi ja Maarja- Magdaleena Laulu- ja Mänguseltsi noorte huvi endi tegevuse ümber koondanud. Välgi Rahvaraamatukogu Selts tahab oma maja ehitama hakata, üldhariduslisi kursusi ning loenguid korraldada.

1949.aastal alustati Välgi rahvamaja ehitustöödega, mis majanduslikel põhjustel mõneks ajaks seiskusid. Rahvamaja valmis 1957.aastal, kuhu raamatukogu kolis 1959. aastal. 1974. aastal suleti Nõmme Algkool. 1976. aastal kolisid kooli ruumidesse raamatukogu ja sidejaoskond. Raamatukogu ruume kasutas jututuba „Kanarbik” alates 1997.a. Kui hiljem likvideeriti sidejaoskond, hakkas jututuba „Kanarbik” neid ruume kasutama. Välgi raamatukogu liitus interneti püsiühendusega 24.09.2002.a. Samal aastal avati ka avalik internetipunkt. Elektroonilise laenutamisega alustasime 01.04.2005. aastal.

EASi ja valla abiga renoveeriti raamatukogu 2005/2006a. Kultuuriministeeriumi toel sisustati uue mööbliga. 31. märtsil 2006. toimus raamatukogu renoveerimisjärgne avamine. Remondijärgselt sai raamatukogu igati kaasaegsed ja hästi valgustatud ruumid. Eraldatud said lasteraamatud ja laste lugemisnurk, samuti ajakirjandus ja selle kohallugemiseks kena lugemisnurk ka täiskasvanutele. Tänu avaramatele ruumidele sai korraldada üritusi ja eksponeerida näitusi.

Alates 2009.a. tegutseb Välgi raamatukogus käsitöö õpituba „Vesiroos”, kus omandame erinevaid käsitööde tehnikaid ja anname edasi enda teadmisi.

Suvel 2016.a. tuli kustutada üle poole fondist ja sama aasta oktoobris koliti raamatukogu Välgi külamaja teisele korrusele, kus ta asub ka praegu.

Välgis töötanud raamatukoguhoidjad läbi aegade: Juhan Namm, Leida Heinam, Anna Persidski, Valentina Temin, August Leppik, Liidia Somelar, Helju Kurs, Liidia Afanasjeva,…

Alates 2019.a. kevadest on Välgi raamatukogu Peipsiääre valla Koosa keskraamatukogu haruraamatukogu.